Helbin

DOROTA HELBIN

Urodzona krakowianka. Od najmłodszych lat zakochana w piosence i teatrze. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie z dyplomem muzyk-wokalista w zakresie śpiewu solowego w klasie prof. Lucyny Kapralskej Pitra.

W 1985 r. podjęła pracę w Operze i Operetce Krakowskiej, z którą do 2000 r. przez wiele teatralnych sezonów koncertowała w kraju i za granicą. Jednocześnie rokrocznie dawała koncerty, na których szczególnym zainteresowaniem cieszyły się znane szlagiery musicalowo-operetkowe, wykonywane przy akompaniamencie fortepianu.

Artystka budując niezwykły klimat każdego z koncertów, nawiązuje ciepły kontakt z widzem pozyskuje wielu wielbicieli swojego talentu i serdeczny, życzliwy odbiór swojej twórczości. Sama, jak twierdzi, z największą przyjemnością śpiewa repertuar z wartościowym tekstem, który daje niezwykłą możliwość interpretacji i nawiązania szczególnej więzi ze słuchaczem.

Oprócz wykonywania operetkowych szlagierów, co było rzeczą naturalną z uwagi na fakt ukończenia klasycznego kierunku śpiewu, postanowiła stworzyć autorski cykl koncertów. Tak powstały „Biografie Muzyczne” w ramach tego cyklu. Dorota Helbin prezentuje życiorysy i utwory z repertuaru takich artystek jak; Edith Piaf, Hanka Ordonówna, Wiera Gran i wielu innych.

W repertuarze Doroty nie zabrakło również piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej, której ponadczasowe i niezwykle głębokie teksty pozwoliły jej w szczególnie osobisty sposób zinterpretować twórczość tej niezwykłej poetki, dając możliwość wykazania się nie tylko walorami głosu, ale i aktorskiej interpretacji tekstu poetyckiego.
Artystka nade wszystko ceni sobie osobisty – bezpośredni charakter koncertów. Jej wieloletnia działalność artystyczna zaowocowała sześcioma płytami i wieloma koncertami w kraju jak również za granicą.