PIOTR PŁUSKA

Piotr Płuska

Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Continue reading

BARBARA SZAREJKO

BARBARA SZAREJKO

Absolwentka Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Marka Pijarowskiego oraz Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ukończyła podyplomowe studia Emisji Głosu na AM w Bydgoszczy. Studiowała również historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W swojej 20-letniej pracy dyrygenckiej prowadziła wiele chórów i orkiestr – od zespołów zawodowych (Chór Teatru Muzycznego Capitol czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) do najbardziej amatorskich, gdzie największą wartością jest chęć poświęcania swojego wolnego czasu dla szlachetnej rozrywki. Otrzymała z prowadzonymi przez siebie zespołami oraz indywidualnie 23 nagrody i wyróżnienia. Poprowadziła kilkaset występów, wiele z nich organizując od początku do końca.

Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty, podczas których uczestniczki już po raz kolejny będą mogły poczuć się jak operowe diwy. Któż nie chciałby zaśpiewać na scenie „Va pensjero” czy „Libiamo” Verdiego… Nasze warsztaty dają taką możliwość! Tegoroczny repertuar oprócz absolutnych operowych hitów europejskich zostanie poszerzony o utwory z kręgu polskiej opery narodowej, o utwory bliskiego wielu sercom Stanisława Moniuszki.

Podczas pokazu powarsztatowego pojawi się profesor Tadeusz Zathey, który przez 45 lat pełnił rolę dyrygenta Opery Wrocławskiej. Porozmawiamy z Nim o chóralistyce, o pracy w teatrze oraz o roli oper Stanisława Moniuszki dla muzyki polskiej. Nie zabraknie wspomnień, ciekawostek i anegdot z codziennego życia teatru. A na zakończenie zaśpiewamy razem z publicznością, by każdy poczuł się jak Pavarotti lub Callas.

JUSTYNA REKŚĆ-RAUBO

JUSTYNA REKŚĆ-RAUBO

Urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Jest laureatką II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie wiolonczeli prof. A. Zielińskiego oraz Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie violi da gamba prof. R. Zipperlinga. Stypendystka Fundacji im. S. Batorego.

Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych konkursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: K. Michalik, Wł. Kłosiewicz, M. Sadlo, M. Leonhardt, T. Kühne, J. ter Linden, P. Wagner oraz M. Caudle. Od 1995 roku występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” Warszawskiej Opery Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo.
Z MACV brała udział w festiwalach poświęconych barokowej twórczości kameralnej i operowej (m.in. festiwale: Monteverdiego, Haendla, muzyki staropolskiej). Współpracowała także z zespołami prowadzonymi m.in. przez A. Sapiechę, A. Golińskiego, L. Stawarz, T. Adamusa, M. Toporowskiego, A. Szadeyko, D. Stabinskasa („Brevis Consort”, Litwa) i P. Wagnera („Tourbillon”, Czechy).

Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Justyna Rekść-Raubo była członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach.

Jest inicjatorem i współorganizatorem serii koncertów muzyki XX wieku „NONSTROM prezentuje” w Zamku Ujazdowskim. Począwszy od sezonu 97/98 NONSTROM był „ensemble in residence” przy Centrum Sztuki Współczesnej. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Z zespołem tym i saksofonistką Aliną Mleczko opracowała program poświęcony Adamowi Jarzębskiemu (Królewskiemu Budowniczemu Ujazdowskiemu), krzyżujący brzmieniowo dawne instrumentarium ze współczesnym. Dla „Kapeli” powstał także szereg utworów kompozytorów polskich i litewskich (m.in. Z. Koniecznego i B. Kutavičiusa) prawykonanych w latach 2011 – 2014. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych.

Strona internetowa: www.violadagamba.pl

JACEK MIELCAREK

JACEK MIELCAREK

Niewidomy muzyk jest absolwentem wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych. Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w którym przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów. Jako solista – wokalista i saksofonista z działającym przy Filharmonii Opolskiej Opole Big Band, występował m.in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje krytyków i publiczności. W 2005 r. Radio Opole wydało jego płytę „Mellow Look”. Nagrał ją w duecie z pianistą Markiem Walarowskim.

Album ten ukazał się w prestiżowym The European Jazz Magazine – Jazz Forum. Jacek Mielcarek oprócz własnych projektów muzycznych często grywa z zespołami o innej niż jazz proweniencji. Jest członkiem „Kapeli Brodów”. Grał z Adamem Strugiem, laureatem I nagrody im. Czesława Niemena i na Festiwalu Nowa Tradycja 2008. Wraz z Adamem Strugiem występował na zaproszenie Radia Szwedzkiego w sztokholmskim klubie Stalle, w marcu 2009 r.

W 2008 r. powstało „Jacek Mielcarek Trio”. W 2010 z własnym zespołem „Nisza” na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” otrzymał nagrodę specjalną. W 2011 r. z Katarzyną Szurman tworzy etnojazzowy, eksperymentalny zespół „Śliczne Goździki”. Od roku 2012 gra w zespole Ani Brody, z którą nagrał do tej pory trzy płyty. W 2015 r. ukazała się autorska płyta duetu Jacek i Jakub Mielcarek „I co dalej?”. Współpracował m.in. z Noamem Davidem, Dimą Gorelikiem, Krzysztofem Kobylińskim, Karo Glazer, Indią Czajkowską, Tadeuszem Sudnikiem, Phillipem Brackenem, Heńkiem Małolepszym, Marcinem Szargutem, Hanną Malarowską. Od roku 2013 jest członkiem bluesowej grupy „Wielbłądy”.

ANIA BRODA

ANIA BRODA

Piosenkarka, instrumentalistka (lira korbowa, cymbały), kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Współtwórczyni legendarnej formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów, z którymi zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku 2001 oraz drugą nagrodę na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2004. Autorka kultowego albumu „A ja nie chcę spać” z poezją śpiewaną dla najmłodszych (główna nagroda w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2011). Od 1994 r. nieprzerwanie nagrywa i koncertuje.

W jej repertuarze znajduje się muzyka obrzędowa, piosenki dla dorosłych, piosenka autorska i muzyka dla dzieci. Prezentuje publiczności muzyczne skarby duchowej strony tradycji. Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów, animacji, słuchowisk radiowych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną. Jako lokalna patriotka nagrała płytę z tradycyjną muzykę z Warmii. Nagrywała dla telewizji, występowała na wielu festiwalach w kraju i zagranicą.

Współpracowała m.in. z Polskim Radiem 2, NOSPR, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym, Narodowym Centrum Kultury, warszawskim CSW. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Otrzymałam nagrodę prezydenta miasta Olsztyna za całokształt twórczości. Była półfinalistka 8 edycji „Mam Talent” Nagrała w swojej karierze 9 płyt.

Strona internetowa: www.aniabroda.com

MAŁGORZATA KULIŃSKA

Śpiewa od dzieciństwa, uczestniczka i laureatka wielu festiwali i przeglądów, od trzech lat ze swoim synem Maciejem tworzą duet muzyczno-wokalny.

Continue reading

TUATHA & ELLORIEN

TUATHA & ELLORIEN

Tuatha & Ellorien to zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia. Formacja powstała z połączenia dwóch najstarszych wrocławskich zespołów tańca irlandzkiego i funkcjonuje od 16 lat, a z Jigowo Reelowymii Maniakami współpracuje od lat 13.
Choreografie Ellorien tworzone były na początku pod wpływem Sarah’y Clark, solistki spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. Z kolei zespół Tuatha szkolił Kevin McCormack, tancerz widowiska Riverdance.
Obecnie tancerze Tuatha & Ellorien współtworzą autorskie choreografie o niepowtarzalnym stylu. W składzie tańczą mistrzowie Europy w tańcu irlandzkim.

Strona internetowa: www.irlandzki.com

JIG REEL MANIACS

JIG REEL MANIACS

Trzydziestoletnia, druga stażem na polskim rynku formacja inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Obok wiodących klimatów irlandzkich i szkockich w repertuarze grupy nie brakuje pierwiastków walijskich i bretońskich oraz muzycznych smaków z tzw. nurtu World Music.

Septet Jigowo-Reelowi Maniacy porusza się swobodnie od klasycznych – poprzez popowe, rockowe, reggae’owe, funkowe – do modernistycznych interpretacji standardów celtyckich oraz kompozycji własnych, które okrasza improwizacjami. W dwóch słowach: Celtic fusion.

Michał Jankowski – gitara akustyczna,
Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny,
Michał Mazur – dudy, low & high whistles, drumla, dudaire dubh
Julia Owczarek – skrzypce,
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew,
Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna,
Maksymilian Mińczykowski – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Strona internetowa: www.jrm.art.pl

GRUPA OPEROWA SONORI ENSEMBLE

SONORI ENSEMBLE

Międzynarodowa grupa operowa, która w lądeckiej odsłonie wykona utwory kompozytorów takich, jak m.in. Imre Kálmán, Stanisław Moniuszko, Wolfgang Amadeusz Mozart, Georges Bizet, Claude Debussy, Giuseppe Verdi, i Jacques Offenbach. Gala odbędzie się w malowniczym Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II na tle Zdroju Wojciech.

Wystąpią:

MONIKA PIECHACZEK (SOPRAN), ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Brała udział w licznych konkursach, zdobywając laury i wyróżnienia. Regularnie koncertuje w repertuarze operetkowym, operowym, sakralnym w kraju i za granicą m. in Niemczech, Austrii, Turcji. Jest częstym gościem licznych festiwali m. in Festiwalu Kiepury, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, Festiwalu Muzyka Epok, Letniego Festiwalu Operowego.

IZABELA STRZELECKA (MEZZOSOPRAN), ukończyła Wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Występuje głównie za granicą – w Austrii, Szwajcarii oraz Niemczech. W swoim repertuarze posiada opery Händla, Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Masseneta, oraz Humperdincka. Współpracuje z agencjami zagranicznymi i krajowymi. W grudniu 2012 została laureatką 3. miejsca na międzynarodowym konkursie wokalnym Canto Lirico „Federico II” we Włoszech.

MARCIN KOTARBA (TENOR), absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Przez wiele lat był członkiem EuropaChor-Akademie w Mainz. Uczestniczył w licznych festiwalach w kraju i za granicą (m.in.: Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Vox Academia na Litwie, Oper Oder Spree w Niemczech), gdzie wykonał rozmaite partie operowe oraz oratoryjne. Obecnie jest solistą Opery Krakowskiej oraz Gliwickiego Teatru Muzycznego. Współpracuje również z licznymi instytucjami artystyczno-kulturalnymi w Polsce.

IVO MICHL (BARYTON), absolwent Akademii Muzycznej we Pradze, członek zespołów barokowych Capella Regia, Hofmusici, współpracuje, m.in. z Harmonia delectabilis, Musica Florea. Brał udział w festi-walach w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, we Francji i Hiszpanii. Laureat drugiej nagrody w młodszej kategorii Emma Destin International Singing Competition (2001). Obecnie gościnny solista Teatru Narodowego w Pradze, Opery w Ostravie oraz Piccola Opera we Wiedniu.

LESZEK SOLARSKI (BAS), ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie oraz HfMDK we Frankfurcie nad Menem. Brał udział w licznych festiwalach, warsztatach i konkursach, m.in. Junge Künstler Festival w Bay¬reuth, Oper Oder Spree we Frankfurcie. W 2010 zadebiutował na scenie opery we Frankfurcie nad Menem, w roku 2011 wystąpił w Operze Narodowej w Warszawie, brał także udział w licznych festiwalach operowych m.in. w Bad Hersfeld i Schloss Kirchstetten. W swoim repertuarze posiada z oper G.Rossiniego, W. A. Mozarta, G. Donizettiego, G. Verdiego i innych.

KATARZYNA NEUGEBAUER (FORTEPIAN), urodzona w Poznaniu, gdzie z wyróżnieniem ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne, związana z wrocławskim środowiskiem muzycznym, laureatka konkursów. Pracuje jako akompaniator na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jest korepetytorem chóru NFM i współpracuje z Operą Wrocławską. Zapraszana jako pianista na Międzynarodowe Konkursy wokalne oraz kursy mistrzowskie. W polu zainteresowań artystki znajduje się także wykonastwo muzyki współczesnej.

DOMINIKA RADWAN

DOMINIKA RADWAN

Polaniczanka mieszkająca w Kudowie-Zdroju, piosenkarka, pedagog śpiewu, aktorka. Związana z ośrodkami kultury na Ziemi Kłodzkiej i z Gdańską Szkołą Artystyczną.

„Domina przegina” to autorski projekt Dominiki Radwan – z żartem i bez pruderii o „różnych” pragnieniach kobiet. Koncert tylko dla dorosłych!