program 4-13.08.2023
Lądek-Zdrój

04.08.2023 (piątek)

godz. 19.30 – Koncert „Operetkowe wywody na temat źródlanej wody”
Wystąpią: Anita Maszczyk (sopran), Leopold Stawarz (baryton), Grażyna Griner (fortepian).

Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, wstęp wolny

ANITA MASZCZYK (sopran)
Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie śpiewu solowego Haliny Skubis. Kunszt wokalny doskonaliła także pod opieką wspaniałej śpiewaczki – prof. Jadwigi Romańskiej. Na zawodowej scenie muzycznej debiutowała partią Adeli w „Zemście nietoperza” w Operze Śląskiej w Bytomiu. W latach 2001-2016 była solistką Gliwickiego Teatru Muzycznego.
Z jej licznych ról należy wymienić: Rosinę w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego, Frasquitę w „Carmen” Bizeta, Anninę w „Nocy w Wenecji” oraz Franzi w „Wiedeńskiej krwi” Straussa, Silvę i Stasi w „Księżniczce czardasza” i Maricę w „Hrabinie Maricy” Kálmána, Hannę Glawari w „Wesołej wdówce” Lehára, Eurydykę w „Orfeuszu w piekle” Offenbacha, Irenę Molloy w „Hello Dolly!” Hermana, Maggie w „Dajcie mi tenora” Ludviga, Bessie w „Kwiecie Hawaii” Abrahama.
Współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi. Od 2003 roku śpiewa w koncertach „Z batutą i humorem” pod batutą Macieja Niesiołowskiego Równocześnie prowadzi działalność pedagogiczną i menedżerską, a także wciela się w rolę animatora kultury.
Jest współzałożycielką Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, a także koordynatorem projektu Filharmonia Jurajska. W maju 2018 roku podjęła współpracę z Michałem Znanieckim jako asystent reżysera.
Anita Maszczyk i Leopold Stawarz podczas koncertu w CKiR
LEOPOLD STAWARZ (bas, baryton)
Śpiewak, dyrygent, chórmistrz. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Tadeusza Leśniczaka i dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie chórmistrzostwa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, co pozwala mu realizować się jako dyrygent
Już w czasie studiów prowadził bogatą działalność współpracując z Operetką Śląska w Gliwicach czy Operą Śląską w Bytomiu. Od 19 lat współpracuje z Towarzystwem Muzycznym w Dębicy, z którym realizuje dzieła sceniczne takich kompozytorów, jak G. Verdi, G. Bizet, G. Donizetti, G. Rossini, S. Moniuszko, J. Strauss, J. Bock, P. Mascagni, śpiewając m.in. partie jako: Nabucco, Escamillo, Germont, Alfio, Janusz, Miecznik, Hrabia Almaviva, Don Bartolo, Belcore, Marcin Pakuła, Eisenstein czy Tevje Mleczarz. Ma na swoim koncie występy z Filharmonią Dowcipu i Waldemarem Malickim, z Orkiestrą Sinfonietta de Paris pod dyrekcją Dominika Fanal, a także z Maciejem Niesiołowskim. Współzałożyciel Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, z którą prezentuje projekty z zakresu muzyki poważnej, a także rozrywkowej. Jest założycielem i dyrygentem chóru Capella Vartiensis, z którym to chórem realizuje się jako dyrygent wykonując duże dzieła muzyki klasycznej, m.in. Requiem – J. Ruttera, Msza Koronacyjna – W.A. Mozarta, Msza G-dur F. Schuberta, Stabat Mater G. B. Pergolesiego, Traviata G. Verdiego.
Od 2014 r. pełni funkcję dyrektora Domu Kultury w Kroczycach.
Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie odznaczany jako propagator kultury.

GRAŻYNA GRINER (fortepian)
Pianistka, akompaniator, teoretyk muzyki, pedagog. Jest absolwentką Wydziału Kompozycji i Teorii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Klasę fortepianu ukończyła u prof. W. Szlachty. Od 1976 była zatrudniona w Państwowej Operze Śląskiej w Bytomiu gdzie współpracowała z dyrektorem Napoleonem Siessem. W latach 1982 – 2001 pracowała w Operetce Śląskiej w Gliwicach a następnie w Teatrze Muzycznym współuczestnicząc w przygotowaniach i realizacjach przedstawień. W licznych koncertach towarzyszyła na scenie między innymi Wandzie Polańskiej, Grażynie Brodzińskiej, Stanisławowi Ptakowi. Do roku 2012 pełniła funkcję kierownika wokalnego w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Współpracuje z artystami teatrów muzycznych, opery i operetki biorąc udział w licznych realizacjach przedstawień muzycznych. Akompaniuje także na koncertach artystom GTM, opery, operetki jak i śpiewającym aktorom.

Uwaga - koncerty w sobotę i niedzielę (5 i 6 sierpnia), z uwagi na zapowiadane ulewne deszcze, przenieśliśmy do sali widowiskowej CKiR, pl. Staromłyński 5, Lądek-Zdrój.

05.08.2023 (sobota)

godz. 16.00 – Koncert „Flety i wiolonczele”
Wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu pod opieką Henryka Rymarczuka i Radosława Gruby,
akompaniament: Grażyna Ney.

Amfiteatr Zdrojowy, ul. Orla 7, wstęp wolny – KONCERT PRZENIESIONY DO CKIR, pl. Staromłyński 5

FLETY I WIOLONCZELE
Od wielu już lat rodzice uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu organizują dla nich letnie warsztaty muzyczne, które odbywają się w Bielicach (gm. Stronie Śląskie). Pod czujnym uchem i uważnym okiem Henryka Rymarczuka w klasie fletu i Radosława Gruby w klasie wiolonczeli młodzież uczy się i ćwiczy umiejętności, które prezentuje podczas koncertu – finału warsztatów. Podobnie jak w minionych latach „Flety i wiolonczele” zagrają w muszli koncertowej lądeckiego Amfiteatru Zdrojowego, a w ich repertuarze znajdą się utwory muzyki klasycznej, ale też szlagiery rozrywkowe. Kunszt uznanych pedagogów i energia młodości zapewnią słuchaczom wspaniały występ. Zespołowi akompaniuje Grażyna Ney.

Uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu

godz. 19.30 – Recital Piotra Płuski „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”
W programie najpiękniejsze songi musicalowe, piosenki Zbigniewa Wodeckiego i Stana Borysa.

Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, wstęp wolny – KONCERT PRZENIESIONY DO CKIR, pl. Staromłyński 5

Recital Piotra Płuski podczas Dni Patrona Miasta 2023 (fot. Radosław Pietraga)

PIOTR PŁUSKA (baryton)
Ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Włodzimierza Zalewskiego a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim z zakresu logopedii medialnej. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Państwowego Liceum Muzycznego w Łodzi. Aranżer oraz realizator dźwięku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010-2011.
Zadebiutował w 2007 r. rolą Hrabiego Almavivy w spektaklu studenckim „Wesele Figara” W. A. Mozarta na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Występował także na Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju, Festiwalu „Muzyka u źródeł” w Lądku Zdroju, Festiwalu „Musica Sacra” w Częstochowie.
Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: I nagroda oraz nagroda specjalna przewodniczącego jury Wiesława Ochmana w V Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie (2012 r.), wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu (2012 r.), wyróżnienie w XIV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im . Ady Sari w Nowym Sączu (2011 r.), II nagroda w V Międzynarodowym Konkurs Wokalnym im. H. Halskiej – Fijałkowskiej we Wrocławiu (2009 r.). Laureat I nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie (2012), wyróżniony w III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu (2012). W 2017 roku odznaczony medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”.

06.08.2023 (niedziela)

godz. 19.30 – Koncert operetkowy „Historia muzyki według blondynek” 
Wystąpią: Anita Maszczyk (sopran), Wioletta Białk (sopran), Leopold Stawarz (baryton),
Bernard Stawarz (baryton), Grażyna Griner (fortepian), Rafał Smoleń (skrzypce).

Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, wstęp wolny – KONCERT PRZENIESIONY DO CKIR, pl. Staromłyński 5

RAFAŁ SMOLEŃ (skrzypce)
Od wielu lat związany z Orkiestrą Filharmonii Jurajskiej, z którą występuje i dla której tworzy muzyczne aranżacje. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi, pisze kompozycje do spektakli m.in dla Teatru Nowego w Zabrzu, aranżacje dla Teatru Rozrywki w Chorzowie. Jest laureatem m.in. konkursu ZaiKS-u na „Jingiel” dla tego Stowarzyszenia.

BERNARD STAWARZ (baryton)
Student Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiuje chóralistykę, w tym roku rozpocznie również nowy kierunek – śpiew solowy. Bernard posiada wszechstronne zainteresowania muzyczne, począwszy od komponowania, poprzez aranżacje tworzone dla Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”, aż dyrygowanie i śpiew.

Koncert „Muzyki u Źródeł” w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II

11.08.2023 (piątek)

godz. 21.00 – Spektakl muzyczno-futurystyczny „Ballady i Romanse”
Wystąpią: Horsy/Żurakowska

Winiarnia Radochowska, Radochów 8d (gm. Lądek-Zdrój), wstęp 50 zł

ELECTRO OPERA: „BALLADY I ROMANSE”
Z ciemności bełkotu polskiego romantyzmu wyłaniają się electro rycerze na sowich neonowych koniach aby raz na zawsze pogrzebać złudzenia, że Mickiewicz wielkim poetą był. Lawirujący między brzydkimi kochankami, świtezianką i całą gromadą niepotrzebnych nikomu istot leśnych rozpalą laserową pochodnię rozprawiając się z patosem początków epoki krwawiących serc, płaczących mężczyzn i niezdecydowanych kobiet.
Ballady i Romanse w wydaniu Żurakowskiej i Horsy’ego to 45 minutowy koncert/msza z pędzącymi electro-folkowymi piosenkami i laserową scenografią.

Muzyka: Horsy, wokal: Ewa Żurakowska

EWA ŻURAKOWSKA
Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej, doktorat w DAMU w Pradze obroniła w dziedzinie teatru antropologicznego inspirowanego pieśnią tradycyjną. Jej pierwszy niezależny projekt to podróż po Bułgarii „za pieśnią tradycyjną”.
Związana z praskim środowiskiem teatralnym poprzez autorskie projekty w nurcie site specific: Woman Skin Song and Bone w Teatrze Akropolis (2013), Partytura na garnki. Kobieta w pejzażu górniczym zrealizowane w byłej kopalni węgla Czechy (2013), Węglowa Odyseja (2015) na barce węglowej. Realizuje projekty ożywiające lokalna kulturę na polsko-czeskim pograniczu.
Śpiewa w zespole world music Korjen. Prowadzi warsztaty muzyczne – m.in. podczas Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. Pracuje w Operze Wrocławskiej organizując projekty związane z rozwojem widowni. Współpracuje z Fundacją Pałac Gorzanów, gdzie realizuje projekty rewitalizacji poprzez sztukę: Palimpsesty Przetrzeni. Rekonstrukcja (2017), Kolacja z Holteiem ONE (2018). Pracuje też jako aktorka, m.in. w Requiem Hanocha Levina, reż. M. Gorczyński (Teatr Barakah, Kraków).

12.08.2023 (sobota)

godz. 16.00 – Recital skrzypcowy Switlany Andruszczuk „Muzyczne Impresje”
godz. 18.30 – Koncert „Heca Kieca, czyli Babskie Cuda Wianki” o kobietach i dla kobiet,
Występują: Dorota Helbin (śpiew) akompaniament: Kacper Tracz (akordeon).
godz. 20.30 – Koncert zespołu Colorful People

Lądecki Rynek, wstęp wolny

SWITLANA ANDRUSZCZUK (skrzypce)
Switlana ukończyła Konserwatorium Lwowskie w klasie skrzypiec. W Polsce znalazła się po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Po krótkim pobycie w Niemczech powróciła do Lądka-Zdroju, który jest jej ulubionym polskim miasteczkiem. Na prezentowany przez nią na „MuŹ” program składają się głównie klasyczne kompozycje.

DOROTA HELBIN
Urodzona krakowianka. Od najmłodszych lat zakochana w piosence i teatrze. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie z dyplomem muzyk-wokalista w zakresie śpiewu solowego w klasie prof. Lucyny Kapralskej Pitra.
W 1985 r. podjęła pracę w Operze i Operetce Krakowskiej, z którą do 2000 r. przez wiele teatralnych sezonów koncertowała w kraju i za granicą. Jednocześnie rokrocznie dawała koncerty, na których szczególnym zainteresowaniem cieszyły się znane szlagiery musicalowo-operetkowe, wykonywane przy akompaniamencie fortepianu.
Artystka budując niezwykły klimat każdego z koncertów, nawiązuje ciepły kontakt z widzem pozyskuje wielu wielbicieli swojego talentu i serdeczny, życzliwy odbiór swojej twórczości. Sama, jak twierdzi, z największą przyjemnością śpiewa repertuar z wartościowym tekstem, który daje niezwykłą możliwość interpretacji i nawiązania szczególnej więzi ze słuchaczem.
Oprócz wykonywania operetkowych szlagierów, co było rzeczą naturalną z uwagi na fakt ukończenia klasycznego kierunku śpiewu, postanowiła stworzyć autorski cykl koncertów. Tak powstały „Biografie Muzyczne” w ramach tego cyklu. Dorota Helbin prezentuje życiorysy i utwory z repertuaru takich artystek jak: Edith Piaf, Hanka Ordonówna, Wiera Gran i wielu innych.
W repertuarze Doroty nie zabrakło również piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej, której ponadczasowe i niezwykle głębokie teksty pozwoliły jej w szczególnie osobisty sposób zinterpretować twórczość tej niezwykłej poetki, dając możliwość wykazania się nie tylko walorami głosu, ale i aktorskiej interpretacji tekstu poetyckiego.
Artystka nade wszystko ceni sobie osobisty, bezpośredni charakter koncertów. Jej wieloletnia działalność artystyczna zaowocowała sześcioma płytami i wieloma koncertami w kraju jak również za granicą.

Dorota Helbin

COLOURFUL PEOPLE
Czesko-słowacki wielogatunkowy zespół, który spotkał się w Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze. Zamiłowanie do muzyki latynoamerykańskiej przywiodło ich do Brazylii. Otrzymali pełne stypendium w Instytucie Muzycznym „Escola de Choro Raphael Rabello” w Brasilii. Po studiach w 2013 r. występowali w Brazylii, Peru i Boliwii. Finaliści słowackiego konkursu jazzowego Jazz Start Up 2014.
W 2016 r. razem ze studentami i absolwentami Berklee College of Music uczestniczyli w koncercie czeskiej gwiazdy rocka Petra Jandy w Red Room, Boston, USA. W 2018 roku wykonali jako soliści swoją oryginalną muzykę wraz ze słynnymi bossa-novami Antonio Carlosa Jobima wraz z Filharmonią Południowoczeską w Metropolu w Czeskich Budziejowicach.
W 2019 roku pojawili się na scenie z gwiazdą broadwayu i finalistką America’s Got Talent Moya Angela (USA), na jej wyjątkowym koncercie na rynku głównym w Bratysławie na Słowacji. Później w grudniu 2019 wystąpili razem z chórem Piarissimo w Nowym Jorku i Bostonie w USA.
W czerwcu 2021 wydali debiutancki album (EP) „Reflections vol.1”, który odzwierciedla ich muzyczną podróż, inspirację i łączy pop i soul z muzyką świata. Album jest już dostępny na Spotify, Apple Music i innych platformach streamingowych.
Swoją twórczość prezentują na koncertach i festiwalach nie tylko w Czechach i na Słowacji, ale także za granicą. Występowali na festiwalu FiftyLab w Brukseli w Belgii, następnie na United Islands of Prague, Krásný Ztráty live, Metronome Prague, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach, South Bohemian Jazz Festival, International Music Festival Český Krumlov, Brasil Fest Brno, Soundtrack Festival Poděbrady i wiele innych…
Tego lata (2023) ukaże się nowy album akustyczny zatytułowany „16/16/16”! Zaprezentuje swoje unikalne aranżacje przebojów znanych piosenkarzy, takich jak Sting, Rihanna, Justin Timberlake, Lionel Richie, Joss Stone, John Mayer i inni.
Skład zespołu: Lenka Novotná, Juraj Holoda, Dušan Marko.

13.08.2023 (niedziela)

godz. 20.30 – Koncert „Od św. Jerzego do ludowego Jaryły, czyli muzyczne historie o świętych i nieświętych”
Wystąpi: Justyna Rekść-Raubo (wiolonczela i viole da gamba)

Park Zdrojowy im. St. Moniuszki przy Kaplicy Św. Jerzego, wstęp wolny

JUSTYNA REKŚĆ-RAUBO
Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie wiolonczeli prof. A. Zielińskiego oraz Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie violi da gamba prof. R. Zipperlinga. Stypendystka Fundacji im. S. Batorego.
Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych konkursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: K. Michalik, Wł. Kłosiewicz, M. Sadlo, M. Leonhardt, T. Kühne, J. ter Linden, P. Wagner oraz M. Caudle. Od 1995 roku występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” Warszawskiej Opery Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo.
Z MACV brała udział w festiwalach poświęconych barokowej twórczości kameralnej i operowej (m.in. festiwale: Monteverdiego, Haendla, muzyki staropolskiej). Współpracowała także z zespołami prowadzonymi m.in. przez A. Sapiechę, A. Golińskiego, L. Stawarz, T. Adamusa, M. Toporowskiego, A. Szadeyko, D. Stabinskasa („Brevis Consort”, Litwa) i P. Wagnera („Tourbillon”, Czechy).
Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Justyna Rekść-Raubo była członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach.
Jest inicjatorem i współorganizatorem serii koncertów muzyki XX wieku „NONSTROM prezentuje” w Zamku Ujazdowskim. Począwszy od sezonu 97/98 NONSTROM był „ensemble in residence” przy Centrum Sztuki Współczesnej. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Z zespołem tym i saksofonistką Aliną Mleczko opracowała program poświęcony Adamowi Jarzębskiemu (Królewskiemu Budowniczemu Ujazdowskiemu), krzyżujący brzmieniowo dawne instrumentarium ze współczesnym. Dla „Kapeli” powstał także szereg utworów kompozytorów polskich i litewskich (m.in. Z. Koniecznego i B. Kutavičiusa) prawykonanych w latach 2011 – 2014. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych.

Justyna Rekść-Raubo (fot. Radosław Pietraga)

W razie niepogody Organizator zastrzega możliwość zmian w programie

Organizator:
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój
tel. 74 8146 562, ckir@ladek.pl