Łukasz Grzegorz Wroński

tenor

W 2009 r. ukończył wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. Leszka Skrli. Ukończył także staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Ryszarda Karczykowskiego. Obecnie znajduje się pod opieką wokalną wybitnej śpiewaczki i pedagoga prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej.

Uczestniczył w mistrzowskich kursach wokalnych Claudia Desderi, Kaludi Kaludova, Izabelli Kłosińskiej. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju (2017) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2016). Na Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie otrzymał nagrodę specjalną warszawskiego oddziału ZASP, nagrodę wojewody lubelskiego oraz wyróżnienie za wykonanie polskiej arii operowej. Debiutował w 2009 r. na deskach Opery Bałtyckiej. Obecnie jest artystą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie oraz solistą Warszawskiej Opery Kameralnej.

Prowadzi działalność pedagogiczną na UMCS w Lublinie oraz w Zespole Szkół Muzycznych I i II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej.