program 10-20.08.2022
Lądek-Zdrój

10.08.2022 (środa)

Koncert PHILLIPA BRACKENA
godz. 20.00 – Kulturalny Skwerek przy CKiR, pl. Staromłyński 5

Phillip Bracken to hipnotyzujący, pięknej barwy głos, urzekająca osobowość sceniczna i wciągająca słuchacza muzyka. Porównywany jest za poruszające brzmienie gitary i ciepło głosu do takich artystów jak Ben Harper, Jeff Buckley, Nick Drake czy Josh Garrels, jednocześnie doceniany za własny styl i gwarancję dużej dawki niepowtarzalnych emocji.
Na scenie muzycznej jako autor własnych piosenek pojawił się dopiero jako dwudziestosiedmiolatek, gdy w 2008 r. wydał swoją pierwszą EP-kę – „Everything Looks Better in Candlelight”. Większy odzew, z jakim spotkał się w Europie, niż w swojej ojczyźnie zachęcił Australijczyka wraz z żoną Polką do przeprowadzki kilka lat później. Decyzja okazała się trafiona, gdy Bracken zaczął nagrywać The Opole Session (2012) i Live at Radio Opole (2016) po poznaniu polskiej ikony etno-jazzu Jacka Mielcarka i jego muzycznych przyjaciół. Nowe otoczenie dało mu możliwość koncertowania zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, w tym w Portugalii, Niemczech, Holandii, Czechach. U szczytu pandemii w 2020 r., Bracken wydał swój debiutancki album „Wolf Ahead Tiger Behind”.

Strona wykonawcy: phillipbrackenmusic.com

Philip_Bracken_foto_1080px
Philip Bracken [źródło: phillipbrackenmusic.com]
11.08.2022 (czwartek)

Koncert zespołów SKRZYNCZANKI i ZIEMIA KROCZYCKA
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”

Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki”

Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Skrzynce w 1978 r. Od wielu lat grupa działa pod egidą Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. „Skrzynczanki” dały kilkaset występów na różnorodnych imprezach i koncertach w całym kraju i zagranicą. Na jesieni 2021 r. pieczę nad zespołem przejęła Dominika Radwan, nadając mu nowych ram: muzycznych, aranżacyjnych i energetycznych. Fantastyczna dynamika i aura ostatnich występów „Skrzynczanek” owiewa je sławą zespołu śpiewającego punk ludowy.

Na repertuar „Skrzynczanek” składają utwory o różnorodnym charakterze, od pieśni sakralnych czy kolęd po utwory patriotyczne i typowo ludowe. Sporo piosenek zostało napisanych przez członkinie zespołu, ich treści odnoszą się do świąt okolicznościowych i życia w Skrzynce.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka” powstał w latach 60-tych. Początkowa forma zespołu to chór kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich w Kroczycach. Z upływem czasu do zespołu dołączyła grupa młodzieży, która swym tańcem, śpiewem i młodzieńczym zapałem ożywiła wcześniejszą formę zespołu.
Reaktywowany w 1990 r. To jedyny tego typu zespół na terenie gminy, który utrwala pozytywne wzorce wśród młodych ludzi. To oni właśnie są odtwórcami piękna rodzimego folkloru i biorą czynny udział w uroczystościach gminnych, powiatowych i nie tylko. Uczestniczą w przeglądach i festiwalach, zajmując często czołowe miejsca.

W swoim repertuarze posiada suitę kroczycką, śląską, suitę tańców górali żywieckich, suitę krakowską, blok kolędowy oraz blok pieśni maryjnych. Prężnie się rozwija i stara przybliżyć do folkloru pochodzącego z innych regionów Polski. W chwili obecnej zespół liczy około 30 osób. Funkcję kierownika artystycznego pełni Piotr Hankus, kierownika chóru – Barbara Czajkowska, a opiekunami zespołu są Małgorzata i Adam Sochaccy.

12.08.2022 (piątek)

Koncert  NIEODKRYTY LĄD
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”

Nieodkryty Ląd – projekt fonograficzny Domu Kultury w Kroczycach (powiat zawierciański), który powstał w trudnym okresie pandemii pod okiem Leopolda Stawarza. Na scenie w Lądku-Zdroju zobaczymy część uczestników koncepcji, którzy współpracują stale z kroczyckim DK i którzy wykonają covery znanych przebojów, zaaranżowanych przez Rafała Smolenia.

Nagranie „Nieodkryty Ląd” ma ponad milionowy zasięg wśród użytkowników Facebooka, 11 tysięcy reakcji pod filmem, prawie dwa tysiące komentarzy i ponad 8,5 tysiąca udostępnień. Internauci z różnych zakątków Polski, a nawet świata, gratulowali nam tak zdolnej młodzieży.

13.08.2022 (sobota)

Koncert MOISESA BETHENCOURTA i BARTŁOMIEJA HUDŹCA
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”

Moises Bethencourt i Bartlomiej Hudziec

Moises Bethencourt – wokalista i gitarzysta, pochodzący z Teneryfy mieszkaniec Ziemi Kłodzkiej, od wielu lat jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci naszej sceny muzycznej, tworzący w stylistyce latino. Współpracował w wieloma muzykami Dolnego Śląska, występował na terenie całego kraju. Na scenie często pojawia się z Bartłomiejem Hudźcem.

Bartłomiej Hudziec – multiinstrumentalista, wokalista, aktor. Stale współpracuje z Moisesem Bethencourtem, zespołami „Bardziej” i „Wolne Huśtawki” oraz Teatrem „Akademia Wyobraźni”. Od niedawna wspiera perkusjonaliami Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki”.

14.08.2022 (niedziela)

Koncert duetu „Espresso”
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”

„Espresso” to duet muzyki instrumentalnej, który powstał w Lądku-Zdroju kilka tygodni temu. Jego członkinie to Switłana Andruszczuk (skrzypce) i Nadija Woskobojnikowa (fortepian). Switłana ukończyła Konserwatorium Lwowskie w klasie skrzypiec, Nadija kształciła się na Winnickim Uniwersytecie Pedagogicznym. Panie przez pewien czas pracowały razem w szkole, los połączył je znowu w Polsce. „Espresso” wystąpi z repertuarem muzyki klasycznej i filmowej.

15.08.2022 (poniedziałek)

Koncert chóru CAPELLA VARTIENSIS
godz. 19.00 – Kościół pw. NNMP w Lądku-Zdroju, ul. Kościelna

Chór „Capella Vartiensis”

Chór „Capella Vartiensis” – z pewnością od razu skojarzy się wielu melomanom z muzyką chóralną – i będą mieli rację. Od 2002 roku zawierciański czterogłosowy chór mieszany Capella Vartiensis, mający swoją siedzibę w MOK „Centrum” w Zawierciu i prowadzony przez Barbarę Czajkowską i Leopolda Stawarza, występuje z koncertami muzyki chóralnej, a także bierze udział w konkursach i festiwalach w Polsce i poza granicami kraju. W repertuarze chóru znajdują się zarówno utwory świeckie, rozrywkowe i klasyczne, jak i sakralne.
Chór ma na swoim koncie liczne występy w kraju i zagranicą. Wśród występów konkursowych wymienić można m.in.: I miejsce w XXI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie; I miejsce w XIX Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie; III miejsce w II Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych oraz III miejsce w XX Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Miechowie.
Grupa wykonuje chóralne utwory sakralne i świeckie, ale niejednokrotnie mają miejsce również solowe występy członków chóru, m.in.: występ podczas koncertu gości z Austrii – „Hugo Wolf Quartett”, solowe i chóralne występy podczas operetki „Hrabina Marica” czy występy solistów w produkcjach współpracującego z chórem dyrygenta z Dębicy, pana Pawła Adamka, m.in. „Traviata” i „Cyrulik Sewilski”. W 2020 roku chór został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

20.08.2022 (sobota)

Koncert zespołu „Lub Jazztet”
godz. 19.00 – lądecki Rynek

„Lub Jazztet” to zespół muzyków z Lubina i Zielonej Góry, którzy realizują swoje marzenia i pasje, sięgając po jazzowe brzmienia. W marcu 2022 wydali swoją pierwszą płytę pt. „Łapacz snów”, zrealizowaną w wytwórni BNB Records, dzięki mecenatowi Centrum Kultury MUZA w Lubinie. Każdy z członków zespołu ma za sobą inną muzyczną i życiową drogę, każdy jest na innym etapie jednej i drugiej. W większości obecnego składu spotkali się w styczniu 2021 r. Doskonalą swoje umiejętności pod okiem i uchem trębacza, kompozytora, aranżera i pedagoga – Patrycjusza Gruszeckiego. Działają pod patronatem Centrum Kultury MUZA w Lubinie oraz przy wsparciu Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

Berenika Ziąber (śpiew)
Mirosław Sanecki (saksofon tenorowy, lider zespołu)
Łukasz Kłos (trąbka)
Konrad Stankiewicz (fortepian)
Marcin Fedko (kontrabas)
Jarosław Rybka (perkusja)

Zespół „Lub Jazztet” (Fot. Paweł Gronowski)

Na wszystkie wydarzenia festiwalu WSTĘP WOLNY

Organizator:
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój
tel. 74 8146 562, ckir@ladek.pl