program 10-20.08.2022
Lądek-Zdrój
10.08.2022 (środa)
Koncert PHILLIPA BRACKENA
godz. 20.00 – Kulturalny Skwerek przy CKiR, pl. Staromłyński 5
Phillip Bracken to hipnotyzujący, pięknej barwy głos, urzekająca osobowość sceniczna i wciągająca słuchacza muzyka. Porównywany jest za poruszające brzmienie gitary i ciepło głosu do takich artystów jak Ben Harper, Jeff Buckley, Nick Drake czy Josh Garrels, jednocześnie doceniany za własny styl i gwarancję dużej dawki niepowtarzalnych emocji.
Na scenie muzycznej jako autor własnych piosenek pojawił się dopiero jako dwudziestosiedmiolatek, gdy w 2008 r. wydał swoją pierwszą EP-kę – „Everything Looks Better in Candlelight”. Większy odzew, z jakim spotkał się w Europie, niż w swojej ojczyźnie zachęcił Australijczyka wraz z żoną Polką do przeprowadzki kilka lat później. Decyzja okazała się trafiona, gdy Bracken zaczął nagrywać The Opole Session (2012) i Live at Radio Opole (2016) po poznaniu polskiej ikony etno-jazzu Jacka Mielcarka i jego muzycznych przyjaciół. Nowe otoczenie dało mu możliwość koncertowania zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, w tym w Portugalii, Niemczech, Holandii, Czechach. U szczytu pandemii w 2020 r., Bracken wydał swój debiutancki album „Wolf Ahead Tiger Behind”.
Strona wykonawcy: phillipbrackenmusic.com

11.08.2022 (czwartek)
Koncert zespołów SKRZYNCZANKI i ZIEMIA KROCZYCKA
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”

Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Skrzynce w 1978 r. Od wielu lat grupa działa pod egidą Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. „Skrzynczanki” dały kilkaset występów na różnorodnych imprezach i koncertach w całym kraju i zagranicą. Na jesieni 2021 r. pieczę nad zespołem przejęła Dominika Radwan, nadając mu nowych ram: muzycznych, aranżacyjnych i energetycznych. Fantastyczna dynamika i aura ostatnich występów „Skrzynczanek” owiewa je sławą zespołu śpiewającego punk ludowy.
Na repertuar „Skrzynczanek” składają utwory o różnorodnym charakterze, od pieśni sakralnych czy kolęd po utwory patriotyczne i typowo ludowe. Sporo piosenek zostało napisanych przez członkinie zespołu, ich treści odnoszą się do świąt okolicznościowych i życia w Skrzynce.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka” powstał w latach 60-tych. Początkowa forma zespołu to chór kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich w Kroczycach. Z upływem czasu do zespołu dołączyła grupa młodzieży, która swym tańcem, śpiewem i młodzieńczym zapałem ożywiła wcześniejszą formę zespołu.
Reaktywowany w 1990 r. To jedyny tego typu zespół na terenie gminy, który utrwala pozytywne wzorce wśród młodych ludzi. To oni właśnie są odtwórcami piękna rodzimego folkloru i biorą czynny udział w uroczystościach gminnych, powiatowych i nie tylko. Uczestniczą w przeglądach i festiwalach, zajmując często czołowe miejsca.
W swoim repertuarze posiada suitę kroczycką, śląską, suitę tańców górali żywieckich, suitę krakowską, blok kolędowy oraz blok pieśni maryjnych. Prężnie się rozwija i stara przybliżyć do folkloru pochodzącego z innych regionów Polski. W chwili obecnej zespół liczy około 30 osób. Funkcję kierownika artystycznego pełni Piotr Hankus, kierownika chóru – Barbara Czajkowska, a opiekunami zespołu są Małgorzata i Adam Sochaccy.
12.08.2022 (piątek)
Koncert NIEODKRYTY LĄD
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”
Nieodkryty Ląd – projekt fonograficzny Domu Kultury w Kroczycach (powiat zawierciański), który powstał w trudnym okresie pandemii pod okiem Leopolda Stawarza. Na scenie w Lądku-Zdroju zobaczymy część uczestników koncepcji, którzy współpracują stale z kroczyckim DK i którzy wykonają covery znanych przebojów, zaaranżowanych przez Rafała Smolenia.
Nagranie „Nieodkryty Ląd” ma ponad milionowy zasięg wśród użytkowników Facebooka, 11 tysięcy reakcji pod filmem, prawie dwa tysiące komentarzy i ponad 8,5 tysiąca udostępnień. Internauci z różnych zakątków Polski, a nawet świata, gratulowali nam tak zdolnej młodzieży.
13.08.2022 (sobota)
Koncert MOISESA BETHENCOURTA i BARTŁOMIEJA HUDŹCA
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”

Moises Bethencourt – wokalista i gitarzysta, pochodzący z Teneryfy mieszkaniec Ziemi Kłodzkiej, od wielu lat jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci naszej sceny muzycznej, tworzący w stylistyce latino. Współpracował w wieloma muzykami Dolnego Śląska, występował na terenie całego kraju. Na scenie często pojawia się z Bartłomiejem Hudźcem.
Bartłomiej Hudziec – multiinstrumentalista, wokalista, aktor. Stale współpracuje z Moisesem Bethencourtem, zespołami „Bardziej” i „Wolne Huśtawki” oraz Teatrem „Akademia Wyobraźni”. Od niedawna wspiera perkusjonaliami Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki”.
14.08.2022 (niedziela)
Koncert duetu „Espresso”
godz. 19.30 – tarasy przed Zdrojem „Wojciech”
„Espresso” to duet muzyki instrumentalnej, który powstał w Lądku-Zdroju kilka tygodni temu. Jego członkinie to Switłana Andruszczuk (skrzypce) i Nadija Woskobojnikowa (fortepian). Switłana ukończyła Konserwatorium Lwowskie w klasie skrzypiec, Nadija kształciła się na Winnickim Uniwersytecie Pedagogicznym. Panie przez pewien czas pracowały razem w szkole, los połączył je znowu w Polsce. „Espresso” wystąpi z repertuarem muzyki klasycznej i filmowej.
15.08.2022 (poniedziałek)
Koncert chóru CAPELLA VARTIENSIS
godz. 19.00 – Kościół pw. NNMP w Lądku-Zdroju, ul. Kościelna

Chór „Capella Vartiensis” – z pewnością od razu skojarzy się wielu melomanom z muzyką chóralną – i będą mieli rację. Od 2002 roku zawierciański czterogłosowy chór mieszany Capella Vartiensis, mający swoją siedzibę w MOK „Centrum” w Zawierciu i prowadzony przez Barbarę Czajkowską i Leopolda Stawarza, występuje z koncertami muzyki chóralnej, a także bierze udział w konkursach i festiwalach w Polsce i poza granicami kraju. W repertuarze chóru znajdują się zarówno utwory świeckie, rozrywkowe i klasyczne, jak i sakralne.
Chór ma na swoim koncie liczne występy w kraju i zagranicą. Wśród występów konkursowych wymienić można m.in.: I miejsce w XXI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie; I miejsce w XIX Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie; III miejsce w II Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych oraz III miejsce w XX Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Miechowie.
Grupa wykonuje chóralne utwory sakralne i świeckie, ale niejednokrotnie mają miejsce również solowe występy członków chóru, m.in.: występ podczas koncertu gości z Austrii – „Hugo Wolf Quartett”, solowe i chóralne występy podczas operetki „Hrabina Marica” czy występy solistów w produkcjach współpracującego z chórem dyrygenta z Dębicy, pana Pawła Adamka, m.in. „Traviata” i „Cyrulik Sewilski”. W 2020 roku chór został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
20.08.2022 (sobota)
Koncert zespołu „Lub Jazztet”
godz. 19.00 – lądecki Rynek
„Lub Jazztet” to zespół muzyków z Lubina i Zielonej Góry, którzy realizują swoje marzenia i pasje, sięgając po jazzowe brzmienia. W marcu 2022 wydali swoją pierwszą płytę pt. „Łapacz snów”, zrealizowaną w wytwórni BNB Records, dzięki mecenatowi Centrum Kultury MUZA w Lubinie. Każdy z członków zespołu ma za sobą inną muzyczną i życiową drogę, każdy jest na innym etapie jednej i drugiej. W większości obecnego składu spotkali się w styczniu 2021 r. Doskonalą swoje umiejętności pod okiem i uchem trębacza, kompozytora, aranżera i pedagoga – Patrycjusza Gruszeckiego. Działają pod patronatem Centrum Kultury MUZA w Lubinie oraz przy wsparciu Centrum Działań Twórczych w Lubinie.
Berenika Ziąber (śpiew)
Mirosław Sanecki (saksofon tenorowy, lider zespołu)
Łukasz Kłos (trąbka)
Konrad Stankiewicz (fortepian)
Marcin Fedko (kontrabas)
Jarosław Rybka (perkusja)

Na wszystkie wydarzenia festiwalu WSTĘP WOLNY
Organizator:
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój
tel. 74 8146 562, ckir@ladek.pl