Piotr Płuska

PIOTR PŁUSKA

Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Włodzimierza Zalewskiego, a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim z zakresu logopedii medialnej i ogólnej. W latach 2008-2009 Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie akordeonu (w latach 1999-2003 laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych).

W 2017 r. odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”.
W 2018 r. otrzymał „Złotą Maskę” za najlepszą rolę wokalno-aktorską sezonu artystycznego 2017/2018 – rolę Javerta w musicalu „Les Miserables” C.M. Schoenberga.
Zadebiutował w 2007 r. rolą Hrabiego Almavivy w spektaklu studenckim „Wesele Figara” Mozarta na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach mistrzowskich u prof. Włodzimierza Zalewskiego, Paula Esswooda, Heleny Łazarskiej, Mirelle Alcantara.
Występował w Kammeroper Schloss Rheinsberg, Teatro Politeama w Palermo, Teatro del Giglio w Lucca, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro Verdi w Pizie, Teatro Alighieri w Ravennie, Auditorium al Duomo we Florencji. Artysta gościł na scenach w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Łódzkiej. Związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Występował pod dyrekcją m.in.: Elio Boncompagniego, Jose Maria Florencio oraz reżyserów: Waldemara Zawodzińskiego, Wojciecha Adamczyka, Michała Znanieckiego, Tomasza Koniny, Simone Zeisberg – Meiser.

Najważniejsze role w dorobku artysty to:
Javert w Les Miserables C.M. Schoenberga, (Teatr Muzyczny w Łodzi 2017 r.)
Frollo w Notre Dame de Paris R. Cocciante, (Teatr Muzyczny w Gdyni 2016 r.)
Piłat w Jesus Christ Superstar A.L. Webbera (Teatr Muzyczny w Łodzi 2014 r.)
Eisenstein w Die Fledermaus J. Straussa (Teatr Muzyczny w Łodzi 2013 r., Teatr Wielki w Poznaniu 2017 r.)
Panglos w Candide L. Bernsteina, (Opera Bałtycka 2018 r.)
Bob Baker w Wonderful Town L. Bernsteina, (Teatr Muzyczny w Łodzi 2012 r.)