Justyna Rekść-Raubo

viola da gamba

Urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Jest laureatką II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie wiolonczeli prof. A. Zielińskiego oraz Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie violi da gamba prof. R. Zipperlinga. Stypendystka Fundacji im. S. Batorego.

Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych konkursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: K. Michalik, Wł. Kłosiewicz, M. Sadlo, M. Leonhardt, T. Kühne, J. ter Linden, P. Wagner oraz M. Caudle. Od 1995 roku występuje w zespole „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” Warszawskiej Opery Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo.

Z MACV brała udział w festiwalach poświęconych barokowej twórczości kameralnej i operowej (m.in. festiwale: Monteverdiego, Haendla, muzyki staropolskiej). Współpracowała także z zespołami prowadzonymi m.in. przez A. Sapiechę, A. Golińskiego, L. Stawarz, T. Adamusa, M. Toporowskiego, A. Szadeyko, D. Stabinskasa („Brevis Consort”, Litwa) i P. Wagnera („Tourbillon”, Czechy).

Jej  muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Justyna Rekść-Raubo była członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach.

Jest inicjatorem i współorganizatorem serii koncertów muzyki XX wieku „NONSTROM prezentuje” w Zamku Ujazdowskim. Począwszy od sezonu 97/98 NONSTROM był „ensemble in residence” przy Centrum Sztuki Współczesnej. Jako członek zespołu była nominowana do nagrody „Paszport POLITYKI” oraz została laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Młodej Kultury w Düsseldorfie. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Z zespołem tym i saksofonistką Aliną Mleczko opracowała program poświęcony Adamowi Jarzębskiemu (Królewskiemu Budowniczemu Ujazdowskiemu), krzyżujący brzmieniowo dawne instrumentarium ze współczesnym. Dla „Kapeli” powstał także szereg utworów kompozytorów polskich i litewskich (m.in. Z. Koniecznego i B. Kutavičiusa) prawykonanych w latach 2011 – 2014. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych.             

www.violadagamba.pl