Ewa Warta-Śmietana

sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Wystąpiła w wielu partiach operowych: Zerlina w „Don Giovannim”, Zuzanna w „Weselu Figara”, Bastienne w „Bastien und Bastienne” Mozarta, Rachela w „Żydówce” Halevy’ego, Frasquita w „Carmen” Bizeta, operetkowych: Riquette w „Wiktorii i jej huzarze” Abrahama, Stasi w „Księżniczce czardasza” Kalmana, Hanna w „Wesołej wdówce” Lehara, Hudel w musicalu „Skrzypek na dachu” Bocka, a także Ryfka w musicalu „Cuda rebego”, „Miłość czyni cuda” Króla.

W swoim szerokim repertuarze ma szereg arii operowych, operetkowych, musicalowych, pieśni kompozytorów różnych epok, stylów i narodów, a także piosenek, które wykonuje podczas licznych koncertów, a także na festiwalach w Polsce i za granicą (Austria, Szwecja, USA, Włochy, Kanada, Rosja, Ukraina, Niemcy, Chiny, Izrael).

W jej dorobku nagraniowym znajdziemy wiele płyt z muzyką operetkową, musicalową, sakralną, pieśni i piosenki polskie, a także żydowskie. Zagrała główną rolę Rebeki Goldman w filmie muzycznym realizowanym przez Telewizję Polską pt. „Tych miasteczek nie ma już”, a także wystąpiła w hollywoodzkim filmie „Enemy Within”. Współpracuje z różnymi wykonawcami i  kompozytorami, jest także autorką scenariuszy musicalowych i kabaretowych.

Oprócz działalności artystycznej Ewa Warta-Śmietana pełni funkcje: prezesa Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, dyrektora Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej.

Ewa Warta-Śmietana jest dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka u źródeł” w Lądku-Zdroju.