BARBARA SZAREJKO

Absolwentka Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Marka Pijarowskiego oraz Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ukończyła podyplomowe studia Emisji Głosu na AM w Bydgoszczy. Studiowała również historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W swojej 20-letniej pracy dyrygenckiej prowadziła wiele chórów i orkiestr – od zespołów zawodowych (Chór Teatru Muzycznego Capitol czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) do najbardziej amatorskich, gdzie największą wartością jest chęć poświęcania swojego wolnego czasu dla szlachetnej rozrywki. Otrzymała z prowadzonymi przez siebie zespołami oraz indywidualnie 23 nagrody i wyróżnienia. Poprowadziła kilkaset występów, wiele z nich organizując od początku do końca.

Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty, podczas których uczestniczki już po raz kolejny będą mogły poczuć się jak operowe diwy. Któż nie chciałby zaśpiewać na scenie „Va pensjero” czy „Libiamo” Verdiego… Nasze warsztaty dają taką możliwość! Tegoroczny repertuar oprócz absolutnych operowych hitów europejskich zostanie poszerzony o utwory z kręgu polskiej opery narodowej, o utwory bliskiego wielu sercom Stanisława Moniuszki.

Podczas pokazu powarsztatowego pojawi się profesor Tadeusz Zathey, który przez 45 lat pełnił rolę dyrygenta Opery Wrocławskiej. Porozmawiamy z Nim o chóralistyce, o pracy w teatrze oraz o roli oper Stanisława Moniuszki dla muzyki polskiej. Nie zabraknie wspomnień, ciekawostek i anegdot z codziennego życia teatru. A na zakończenie zaśpiewamy razem z publicznością, by każdy poczuł się jak Pavarotti lub Callas.