Łukasz Grzegorz Wroński, tenor
6 czerwca 2018
Jan Michalak, bas-baryton
6 czerwca 2018

Śpiewak, aktor, pianista, pedagog śpiewu, realizator dźwięku, logopeda. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Włodzimierza Zalewskiego, a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim z zakresu logopedii medialnej i ogólnej. W latach 2008-2009 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 r. uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”.

​Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach mistrzowskich u prof. Włodzimierza Zalewskiego, Paula Esswooda, Heleny Łazarskiej, Mirelle Alcantara. W ramach współpracy polsko-niemieckiej występował w Kammeroper Schloss Rheinsberg, a polsko-włoskiej w Teatro Politeama w Palermo, Teatro del Giglio w Lucca, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro Verdi w Pizie, Teatro Alighieri w Ravennie. Artysta gościł na scenach w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Łódzkiej. Związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie. ​

Występuje na scenie od 2007 r. Na co dzień kreuje główne role w większości spektakli Teatru Muzycznego w Łodzi, m.in. Javerta i Enjorlasa w Les Miserables, Piłata w Jesus Christ Superstar, Frollo w musicalu Notre-Dame de Paris wystawianym w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Browna w najnowszej produkcji warszawskiego Teatru „Roma” Piloci. Od 2012 r. uczy emisji głosu w OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi.