Beata Czernecka, aktorka-śpiewaczka
6 czerwca 2018
Agnieszka Bochenek-Osiecka, sopran
6 czerwca 2018

Pochodzi z Ostrawy. Absolwentka JAMU (Janáčkova akademie múzických umění) w Brnie na kierunku śpiew solowy u magistra Jaromíra Novotného. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Piosenki „Praska Śpiewaczka“ i „Konkursie Piosenki Ołomuniec“. Zdobywczyni pierwszej nagrody na konkursie „Stonavská Barborka“, gdzie otrzymała też nagrodę Zdeňky Divákovéj za najlepszą interpretację wokalną.

Koncertuje z Morawską Filharmonią w Ołomuńcu, Sinfoniettą Morawsko-Śląską, orkiestrą smyczkową Collegium Classic i Morawskim Chórem Kameralnym. W teatrze „Na Orlej“ w Brnie grała rolę Paminy („Czarodziejski flet”). Jej operowym debiutem na profesjonalnej scenie teatralnej była jeszcze w czasach studiów rola Micaeli w operze „Carmen” Bizeta.

W Teatrze Śląskim w Opawie gości jako Rusałka, Liza („Hrabina Marica”), Arzena („Baron cygański”), Nelly Nettelton („Arizona Lady”), wykonuje także partię sopranu w utworach oratoryjnych („Requiem” i „Carmina Burana”). Współpracuje z następującymi festiwalami: „Smetanova” w Litomyślu, Świętowacławskim Festiwalem Muzyczny, Festiwalem Janáčka w Brnie.