Agnieszka Bochenek-Osiecka, sopran

Barbora Čechová, sopran
6 czerwca 2018
Lądecki Wehikuł Czasu
28 lipca 2017

Jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego profesor Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej). W 2003 r. debiutowała partią Gildy w ,,Rigoletcie” Verdiego w Śląsko-Morawskim Teatrze Narodowym w Ostrawie w Czechach. Od tego roku stale współpracuje z tym teatrem uczestnicząc w kilkunastu produkcjach operowych.

Gościnnie występowała w Teatrze Narodowym oraz Państwowej Operze w Pradze, Teatrze Narodowym w Brnie, „Teatro Coccia” w Novarra (Włochy) i Teatrze Narodowym w Sofii.

Uczestniczyła w festiwalach operowych w Loket, w Jindřichův Hradec, w Pradze, w Luxemburgu i Wiltz oraz Portimao w Portugalii.

W 2008 r. debiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie partią Roxany w „Królu Rogerze” Szymanowskiego. Partię tę zaśpiewała także w teatrach operowych Wrocławia, Krakowa i Bilbao. Stale współpracuje z teatrami operowymi w Polsce (Warszawa, Wrocław, Bytom) i Czechach (w Ostrawa, Brno, Praga, Ołomuniec).

Równocześnie z działalnością operową, Agnieszka Bochenek-Osiecka z powodzeniem koncertuje z repertuarem oratoryjno-kantatowym, operetkowym i musicalowym. Najznakomitsze zespoły z jakimi występowała to Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Czeskiego Radia w Pradze.

Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych: ,,Praska wiosna”, ,,Warszawska jesień”, Festiwal im. Leosza Janaczka w Ostrawie, Festiwal muzyki sakralnej w Brnie, ,,Pro Baltica” w Toruniu, Festiwal Verdiowski w Ołomuńcu, Festiwal w Baden-Baden.

Agnieszka Bochenek-Osiecka jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Jej największe sukcesy to: II miejsce w Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu w 2000r (I nagrody nie przyznano) oraz 11 nagród pozaregulaminowych, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlowych Warach (2002, w tym również nagrody pozaregulaminowe). Ponadto jest finalistką konkursów: im. Pedro Lavirgena w Hiszpanii w 2002r., im. Borisa Christoffa w Sofii w Bułgarii w (2004) i półfinalistką konkursów im. Montserrat Caballe w Andorze (2003) i Jeunesse Musicale w Montrealu w Kanadzie (2005).

Współpracuje ze znanymi muzykami i reżyserami. Spośród nich najważniejsi to: Mariusz Treliński, Michał Znaniecki, Barbara Schlick, Emma Kirkby, Kałudi Kałudow.