PROGRAM 4 FESTIWALU MUZYKI UZDROWISKOWEJ „MUZYKA U ŹRÓDEŁ”

NURT GŁÓWNY (28 lipca do 5 sierpnia 2018 r.)

Program obejmujący koncerty i najważniejsze wydarzenia towarzyszące festiwalu
 • 28.07. sobota, godz. 19.00 KONCERT INAUGURACYJNY

  „ŁĄCZĄ NAS ŹRÓDŁA”

  PARK ZDROJOWY im. JANA PAWŁA II, wstęp wolny

  W programie słynne arie i duety operetkowe i musicalowe w wykonaniu artystów z Czech i Polski oraz laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.

  Wykonawcy: Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran, Zdeňka Kotková – sopran, Ewelina Sobczyk – sopran, Joanna Szynkowska vel Sęk – sopran, Adam Grygar – baryton, Jan Michalak – bas baryton

  Orkiestra M de Silesia pod dyrekcją Wojciecha Barczyńskiego

  Prowadzenie koncertu - Jacek Śmietana

 • 29.07. niedziela, godz. 16.00KONCERT „JAK ZA DAWNYCH LAT”

  z udziałem lądeckich artystów

  PARK ZDROJOWY im. JANA PAWŁA II, wstęp wolny

  Koncert artystów lądeckich z gościnnym udziałem artystów festiwalowych. W programie znane i lubiane szlagiery polskie i czeskie w stylu retro (od romantyzmu do lat 70).

  Wykonawcy: lądecki Zespół Orkiestry Zdrojowej, Orest Vasiouta – wirtuoz skrzypiec, Dorota Helbin – sopran, Jan Michalak – bas baryton, Małgorzata Westrych – fortepian

  Prowadzenie koncertu - Jacek Śmietana

 • 29.07. niedziela, godz. 20.00KONCERT MUZYKI ALTERNATYWNEJ „BONBONS” gwiazdy nurtu OFF

  KINOTEATR, ul. Orla 7, wstęp wolny (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja – bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, pl. Staromłyński 5, tel. +48 74 814 65 62, ckir@ladek.pl, lub w kasie kinoteatru przed koncertem - do wyczerpania puli miejsc)

  Wykonawcy:

  6 NaChodníku z Náchodu (Czechy)

  LONGITAL z Bratysławy (Słowacja)

 • 30.07. poniedziałek, godz. 19.30KONCERT PIEŚNI ŻYDOWSKICH

  „Zol ZAJN”

  KINOTEATR, ul. Orla 7, bilety 25 zł

  Nastrojowy i przepełniony niezwykłą aurą krakowskiego Kazimierza recital pieśni żydowskich w języku jidisz w wykonaniu charyzmatycznej aktorki i wspaniałych muzyków legendarnej, krakowskiej piwnicy artystycznej

  Wykonawcy:

  Beata Czernecka – śpiew,

  Tomasz Kmiecik – fortepian, Michał Półtorak – skrzypce

  Artyści „Piwnicy pod Baranami”

 • 31.07. wtorek, godz. 19.30WIECZÓR KABARETOWY

  „ACH, KOBIETY, KTO POZNAĆ WAS CHCE”

  KINOTEATR, ul. Orla 7, bilety 25 zł

  Zabawny spektakl kostiumowy wypełniony szlagierami muzyki operetkowej i musicalowej połączonych zabawnymi dialogami i piosenkami z udziałem wybijających się, młodych śpiewaków, laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Premiera odbyła się w październiku 2017 w kultowej „Piwnicy Pod Baranami”.

  Wykonawcy: Ewelina Sobczyk – sopran, Joanna Szynkowska vel Sęk – sopran, Joanna Nawrot – sopran liryczny, Łukasz Wroński – tenor, Ewa Warta-Śmietana - sopran, Jan Michalak – bas baryton, Małgorzata Westrych - fortepian

 • 01.08. środa, godz. 19.30KONCERT PIOSENEK ANNY GERMAN „UŚMIECHAJ SIĘ DO KAŻDEJ CHWILI”

  KINOTEATR, ul. Orla 7, bilety 25 zł

  Recital piosenek legendarnej polskiej piosenkarki w wykonaniu niezwykłej, młodej artystki - finalistki IV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German.

  Wykonawcy: Joanna Nawrot – śpiew, Katarzyna Starzycka - fortepian

  Prowadzenie koncertu - Jacek Śmietana

 • 02.08. czwartek, godz. 16.30KONCERT FAMILIJNY W WYKONANIU POLSKO-CHIŃSKIEJ RODZINY MUZYKUJĄCEJ

  LĄDECKIE ARBORETUM, ul. Moniuszki, bilety 10 zł, bilet rodzinny 15 zł

  Podczas tego koncertu, w wykonaniu znakomitej pianistki Krystyny Man Li Szczepańskiej i jej kilkuletnich córek, udamy się w muzyczną podróż z Chin, przez Stany Zjednoczone do Polski.

  Wykonawcy: Krystyna Man Li Szczepańska - wirtuoz fortepianu, Awaz Lila Szczepańska - wiolonczela i śpiew, Miranda Konstancja Szczepańska - skrzypce i śpiew

  Prowadzenie koncertu - Jacek Śmietana

 • 02.08. czwartek, godz. 20.00BON TON W PROHARMONII

  czyli KOLACJA MISTRZÓW

  REZYDENCJA WELLNESS PROHARMONIA, ul. Leśna 4, cena 100 zł od osoby

  Raut odpłatny z udziałem gwiazd Festiwalu „Muzyka u Źródeł”.

 • 03.08. piątek, godz. 19.30RECITAL MISTRZOWSKI

  PIOTRA PŁUSKI

  KINOTEATR, ul. Orla 7, bilety 25 zł

  Piotr Płuska to jeden z najwybitniejszych polskich barytonów młodego pokolenia. W programie znajdą się zarówno szlagiery okresu międzywojennego jak i wyrazista nuta nowoczesnej poezji śpiewanej a także piosenki z najmodniejszych musicali realizowanych na motywach ponadczasowej literatury.

  Wykonawcy: Wykonawcy: Piotr Płuska – baryton, fortepian. Razem z Mistrzem wystąpią uczestnicy warsztatów interpretacji wokalnej „MEET YOUR VOICE”

  Prowadzenie koncertu - Jacek Śmietana

 • 04.08. sobota, godz. 16.00GŁÓWNE WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE LĄDECKI WEHIKUŁ CZASU

  „Łączą nas źródła, muzyka i czekolada”

  PARK ZDROJOWY I OKOLICE, wstęp wolny

  Polsko-czeska impreza kostiumowa: cykliści, linoskoczek, pokazy taneczne, zabawy w krokiet, serso, boule, konkurs na kostium, prezentacja i degustacja velkolosinskiej czekolady.

 • 04.08. sobota, godz. 19.30GALA FINAŁOWA

  „ŁĄCZĄ NAS ŹRÓDŁA, MUZYKA I CZEKOLADA”

  TARASY POD ZDROJEM WOJCIECH, wstęp wolny

  Wykonawcy: Ewa Warta-Śmietana – sopran, Joanna Nawrot – sopran liryczny, Barbora Čechová – sopran, Łukasz Wroński – tenor, Piotr Płuska – baryton, Krystyna Man Li Szczepańska - fortepian

  Kwartet Bramy Morawskiej

  Prowadzenie koncertu - Jacek Śmietana

NURT OFF

Program obejmujący koncerty nurtu Off oraz wydarzenia towarzyszące
 • 28.07. sobota, godz. 17.00.MOUNTAIN JAM Stoner Generator Party VOL.1

  SPACESLUG, LOW FEN, UNDER THE HATCHET, PALM DESERT

  PRZYSTAŃ NA PRZEŁĘCZY Przełęcz Lądecka (plener), wstęp wolny

 • 29.07. niedziela, godz. 18.30.KONCERT "Chicago Klezmer Band"

  piano, perkusja, klarnet, altówka, skrzypce

  DOM KLAHRA Kawiarnia Artystyczna, ul. Rynek 1, bilety 25 zł (dostępne wyłącznie w kawiarni)

 • 01.08. środa, godz. 19.00.KONCERT MUZYKI LATINO

  Moises Bethencourt - gitara i śpiew

  DOM KLAHRA Kawiarnia Artystyczna, ul. Rynek 1, bilety 20 zł (dostępne wyłącznie w kawiarni)

 • 04.08. sobota, godz. 18.00.Noam Vazana - koncert

  Pochodząca z Izraela Vazana, która przyznaje się także do korzeni marokańskich, od wielu lat mieszka w holenderskim Amsterdamie i głównie w Holandii jest znana. Występowała na wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie od „Jazzhead!” w Bremie po szwajcarski „Montreux Jazz Festival”.

  Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, wstęp wolny

 • 05.08. niedziela, godz. 17.00.KONCERT KLASY FLETU HENRYKA RYMARCZUKA

  Wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu biorący udział w warsztatach letnich w Bielicach. W programie fletowe utwory solowe i kameralne. Akompaniament: Agnieszka Lewandowska-Gryś.

  SALA WIDOWISKOWA Centrum Kultury i Rekreacji, plac Staromłyński 5, wstęp wolny


Główna idea Festiwalu


Muzyka uzdrowiskowa jest niejednorodna, nieuchwytna gatunkowo i trudno definiowalna. Dzięki temu możliwa jest gra z różnorodnymi formami muzykowania, rozmaitymi gatunkami, konwencjami i nurtami muzycznymi w przestrzeniach uzdrowiska. Wędrujemy przez parki i skwery, zaglądamy do muszli koncertowych, pawilonów, amfiteatrów wychodząc na spotkanie dźwięków dobiegających z oddali jak z tuby starego gramofonu. Jaką muzykę usłyszeć można było w zeszłym roku w Marienbadzie? Co zachwycało kuracjuszy w Baden-Baden? W jakich dźwiękach zanurzali się szukający uzdrowienia przybysze do Vichy? Czy Krynica przyciągała magią leczniczych wód, czy zdrojem niepowtarzalnych pieśni Chłopaka z Sosnowca? Odnajdujemy szeroką gamę tonów w melodiach dobiegających z finezyjnie ufryzowanej historii, ale i grającą w rozwichrzonej czuprynie owianej nieco młodszym wietrzykiem.

Celem festiwalu jest popularyzacja muzyki i stworzenie społeczno-kulturalnego wydarzenia adresowanego do różnych grup wiekowych. Cele jest także ukazywanie na tle muzyki wysokiej innych nurtów muzycznych z myślą o różnych grupach gości - w szczególności o rodzinach - przybywających do Lądka-Zdroju. Dlatego oprócz głównego nurtu organizujemy także działania i koncerty offowe, sięgające do ciekawych propozycji z kręgu kultury alternatywnej, a organizowanych także w warunkach klubowych, pubowych (off-off).

Chcemy promować młodych, polskich wykonawców, którzy osiągnęli sukcesy w konkursach i rozpoczęli karierę, a którzy mogą wystąpić w towarzystwie utytułowanych artystów. W nurcie off i off-off wspólnie z wybitnymi przedstawicielami alternatywnej kultury będą mieli okazję zaprezentować się i promować najciekawsi młodzi artyści z naszego regionu.


Organizatorzy:


Projekt współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis


Sponsorzy: